ERASMUS+ 2022 Metodologický kurz a kurz anglického jazyka – Edinburgh, Skotsko

Ve dnech 17.10. – 28.10. 2022 absolvovaly Ing. Zuzana Balková a Mgr. Linda Pražáková týdenní metodologický kurz výuky anglického jazyka a týdenní kurz anglického jazyka pro pokročilé ve škole inlingua Edinburgh Language School.

Oba kurzy probíhaly denně od 9 do 14:45 hodin a od 15 hodin byly naplánovány kulturně vzdělávací akce, v rámci kterých jsme s ostatními ,,spolužáky“ navštívili věhlasné místní památky a turisty oblíbená světoznámá místa. S prazvláštním údivem v očích jsme se snažili pochopit neobvyklá díla ve Skotské národní galerii moderního umění, Národní muzeum Skotska s první naklonovanou ovcí Dolly nám poskytlo útočiště na dvě deštivá odpoledne, v Rosslynské kapli na nás dýchlo tajemství Svatého grálu, na pobřeží v zálivu Severního moře nás při oslňujícím západu slunce okouzlil visutý silniční most Forth Road Bridge a železniční most Forth Bridge, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Ani na kolébku Harryho Pottera jsme nezapomněli – The Elephant House, kavárna a čajovna, ve které J. K. Rowling o mladém kouzelníkovi psala, je po požáru v srpnu 2021 stále uzavřená.

Velké množství materiálů, především internetových odkazů pro výuku angličtiny, bezpochyby využijeme při vlastních přípravách na hodiny, při plánování způsobu výuky, k motivaci a k zohlednění individuálních možností žáků. Naštěstí jsme ve škole stejně výborně vybaveni moderními technologiemi (chytrá tabule, vizualizér, …), které se samozřejmostí využíváme. Co bohužel nejsme schopni v ČR aplikovat, je výuka méně početných skupin – při výuce třiadvaceti žáků ve třídě efektivita přece jen trošku klesá.

Ubytování v hostitelských rodinách proběhlo dle očekávání – jsou zvyklí na mnohem chladnější podmínkyL a my dvě jsme se musely přizpůsobit.

Celkově byl pro nás pobyt profesním přínosem a také obrovským kulturním poznáním, zejména v rozpoznání Skotska jako nezávislé země a uznání Skotů jako samostatného národa.

 

Zpracovaly: Zuzana Balková a Linda Pražáková