Program Erasmus + 2022 Metodologický kurz němčiny – Vídeň, Rakousko

Program Erasmus+ pamatuje i na výuku druhého cizího jazyka, tedy němčiny. Letos jsem se dostala do Vídně a ve školní lavici trávila celá dopoledne. Hlavní náplní kurzu bylo představení nejrůznějších metod výuky němčiny jako cizího jazyka nejen teoreticky, ale každou metodu jsme si vyzkoušeli v roli žáků. Měla jsem spolužačky ze Slovenska, Nizozemí, Lotyšska, Itálie a Polska a při každé aktivitě jsme si vyměňovaly nápady na různé modifikace daného úkolu i spoustu tipů, kam sáhnout pro metodologickou pomoc na internetu.

Kromě metodologie jsme se seznámili se specifiky rakouské němčiny či rakouské povahy v porovnání s německou a dostali možnost nasát pravou vídeňskou atmosféru. Nutností bylo na vlastní kůži okusit „vídeňkou kavárenskou kulturu“, která je natolik jedinečná a specifická, že se v roce 2011 dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Během pobytu jsem bydlela ve dvoulůžkovém pokoji se studentkou z USA, která s němčinou začínala, tak jsem musela procvičovat i svoji angličtinu. Vzpomínám na snídaně ve formě bufetu i obědy v restauraci nedaleko školy, které poskytly vhled do rakouské kuchyně – nechyběly vídeňský řízek, rajská omáčka s plněnou paprikou a bramborem (J), císařský trhanec nebo Sachrův dort.

Ve volném čase jsem poctivě prozkoumávala město, nasávala typickou vídeňskou atmosféru a návštěvou muzeí a památek si rozšiřovala obzory týkající se kultury a historie nejen rakouské, ale vzhledem ke společné minulosti, také té české. Setkala jsem se s německou císařskou korunou, hrobkami Marie Terezie i Franze Josefa II., výhledem z Jižní věže monumentálního svatoštěpánského dómu, zkrašlovacími postupy, které využívala císařovna Sisi, úžasnou a obdivuhodně fungující spalovnou odpadu architekta Hundertwassera, pandou velkou v nejstarší ZOO na světě, show, která seznamuje s výrobou toho jediného pravého jablečného štrůdlu, i originálními obrazy Gustava Klimta, Pabla Picassa a mnohých dalších.

Pobyt hodnotím jako velice přínosný – nejen po stránce získané teorie, ale také praktického procvičení němčiny a navázání nových kontaktů, díky nimž mohu získávat další cenné informace či materiály.

Zpracovala: Pavla Jaklová