Detail novinky

AUTOMOBILEUM 2016 – Soutěž zručnosti mladých řidičů

Novinkou tohoto ročníku soutěže byla účast družstev ze dvou krajů, a to z Královéhradeckého a Pardubického.

Letošní ročník zručnostní soutěže mladých řidičů se uskutečnil po dohodě pilotních škol SOŠ a SOU Vocelova 1338, Hradec Králové a SŠA Ústí nad Orlicí poprvé v areálu dílen SŠ automobilní Ústí nad Orlicí, Třebovská 348, 56203 Ústí nad Orlicí.

Celkem se do soutěže přihlásilo sedm týmů, čtyři z Královéhradeckého a tři z Pardubického kraje. Konkrétně se jednalo o SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové; SŠTŘ Nový Bydžov; SPŠ Hronov; VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou; ISŠ technická Vysoké Mýto; SŠ automobilní Holice a pořádající SŠ automobilní Ústí nad Orlicí. Družstvo SŠ automobilní Ústí nad Orlicí  se soutěže účastnilo bez nároku na konečné pořadí.

Pořadatel soutěže všechny disciplíny dokonale utajil a soutěžící se je dozvěděli těsně před zahájením vlastní soutěže.

Po příjezdu do areálu a nezbytných formalitách si soutěžní družstva prohlédla dílenské prostory a jednotlivé soutěžní úkoly.

  • Tlačení automobilu na čas přes překážkovou dráhu
  • Střelba na cíl ze vzduchovky
  • Koulení pneumatik slalomem a bowling pneumatikou
  • Jízda na trenažéru osobního automobilu na čas
  • Klasický test autoškoly
  • Jízda na motokáře – slalom (motokára měla obrácené řízení)
  • Řízení RC modelů ve vyznačené dráze na čas
  • Velmi náročná překážková dráha, kterou soutěžící absolvovali ve vozidle Škoda Yeti

Letos se také konala poprvé soutěž pro pedagogický doprovod, a to jízda na motokáře, která při zatáčení doleva jela doprava a měla přehozené pedály akcelerace (plynu na levou nohu) a brzdy (na pravou nohu).

Díky intenzivní přípravě našeho soutěžního družstva, kterou zajišťoval UOV Smutný Ladislav a Kulhánek Ondřej, zachovali naši žáci chladnou hlavu a s přehledem se pustili do soutěže.

Jako první jsme absolvovali jízdu na trenažéru autoškoly, a poté test autoškoly. Musíme přiznat, že tyto dvě disciplíny daly našim závodníkům nejvíce zabrat, ale jak se později ukázalo, když se chytili volantu, šla nervozita stranou a ukázaly se natrénované zkušenosti.

Po absolvování slalomu s pneumatikou a bowlingu se všem soutěžícím představily dvě velké dopravní firmy. Následoval oběd, po kterém ovšem začala ta největší soutěživost a zábava, jak celou akci náš tým pojal. Každý žák absolvoval dvě kola na motokárách – zkušební a ostrou jízdu na čas, jízdu s osobním automobilem a na závěr jízdu s modely aut na čas. Jízdy motokár se účastnil i jeden pedagogický doprovod.

Po sečtení časů, ke kterým byly přičteny trestné body, následovalo dlouho očekávané vyhlášení výsledků, na které jsme netrpělivě čekali. Po dopoledním, ne zrovna velkém úspěchu, jsme měli trošku obavy z konečného výsledku, ale jak se ukázalo, odpolední disciplíny nás zase vrátily do hry.

Naše družstvo ve složení Filip Kratochvíl, Vít Řezníček, Martin Mesaroš a Antonín Zlatník obsadilo krásné 2. místo, v soutěži jednotlivců byl výborný výsledek Antonína Zlatníka celkově 3. místo a v soutěži pedagogického doprovodu obsadil UOV pan Kulhánek Ondřej 1. místo.

Celkově jsme si celý den užili a pojali ho v soutěžním, sportovním, ale hlavně zábavném duchu.

Tímto bych chtěl všem našim soutěžícím poděkovat za výborný přístup jak k přípravě na soutěž, tak k samotné soutěži.

automobileum2016_1 automobileum2016_2


Vytvořeno: 12.5.2016