Detail novinky

Automobileum 2018

Celorepubliková dopravní soutěž

FOTO

Naše škola pořádala ve dnech 16. – 17. 5. 2018 celorepublikovou dopravní soutěž AUTOMOBILEUM 2018. Všechny kraje České republiky vyslaly výběrové týmy ze svých škol. Družstvu Královéhradeckého kraje těsně uniklo třetí místo. Vítězem se tentokráte stalo družstvo z Kraje Vysočina. Konkurence byla opravdu silná a první čtyři místa dělilo jen několik málo bodů.

Kromě soutěže družstev probíhala i soutěž jednotlivců. Absolutním vítězem se stal Adam Havlík z ISŠ Vysoké nad Jizerou. Z Královéhradeckého kraje se Vojtěch Kubec ze SPŠ Hronov umístil na krásném 4. místě a v těsném závěsu za ním na 5. místě pak Jan Štancl se SOŠ a SOU Vocelova.

Účastníci museli prokázat nejen teoretické znalosti, ale zejména praktické dovednosti. První den řešili dopravní testové otázky, poznávali provozní kapaliny a určovali specifikaci pneumatik. Po náročné první části soutěže byl pro žáky všech škol připraven doprovodný program. O jedinečný zážitek se postaralo nové moderní digitální planetárium a hradecké aquacentrum.

Druhý den soutěžící strávili na polygonu S-drive. Zde bylo připraveno sedm praktických disciplín. Žáci měli za úkol podélně zaparkovat na vyznačeném místě, vyměnit všechna kola na osobním automobilu, prokázat své schopnosti při řízení automobilu v nízké rychlosti. Na kluzné ploše pak museli předvést svou zručnost v ovládání automobilu ve slalomu mezi kuželi i v zatáčce. Jejich řidičské umění prověřilo ovládání nákladního automobilu ve vyznačené dráze. Pro odlehčení byl připraven závod v jízdě na koloběžce. U všech disciplín byla hodnocena nejen kvalita, ale zejména rychlost provedení úkolu.

Součástí druhého dne byl odborný seminář pro všechny účastníky, vedený lektorem dopravně-výcvikového centra S-Drive, na téma bezpečné jízdy a zvládání krizových situací. Po celé dva dny panovala mezi soutěžícími a organizátory výborná nálada, kterou nezkazilo ani deštivé a chladné počasí.

Na projektu se podílely Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a ŠKODA AUTO, dále firmy S-Drive, ČESMAD BOHEMIA, CDS NÁCHOD, Šmídl, CS CARGO, ARRIVA a PAP Trutnov. Také díky nim sklidil letošní ročník mnoho kladných ohlasů. Všichni zúčastnění si mimo hodnotných darů od sponzorů odvezli nezapomenutelné zážitky, ke kterým významnou měrou přispěla ŠKODA AUTO zapůjčením nejmodernějších vozů ŠKODA KAROQ, RAPID a OCTAVIA. V těchto pak soutěžící plnili jednotlivé úkoly.

 

Autor: Ing. Lukáš Nepokoj a kolektiv učitelů ŠOŠ a SOU Vocelova

 


Vytvořeno: 24.5.2018