Detail novinky

Den pro vás 2018

Pátek 14. září 2018 byl na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338 velmi rušný den. Neučilo se a po škole pobíhali nejen středoškoláci, ale i mnoho dalších žáků. Již tradičně zde pod vedením hlavního organizátora pana učitele Ing. Františka Smitky probíhal soutěžní „Den pro vás“, velmi oblíbená akce pro žáky devátých tříd základních škol. Akci finančně podpořilo i Statutární město Hradec Králové. Nechyběli zde zástupci Krajské hospodářské komory, Úřadu práce a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Žáci Vocelovky byli na tento den perfektně připraveni, protože již v červnu proběhla generálka, v které soutěžili naši žáci mezi sebou. Dnes se starali o žáky základních škol a vzorně plnili své hostitelské povinnosti. Součástí akce bylo i velmi zajímavé a podnětné pracovní setkání s učiteli základních škol, hosty a vedením střední školy.

Na letošní soutěži bylo přítomno 277 dětí ze 14 základních škol. Hlavních soutěží se zúčastnilo 196 dětí ve dvou soutěžních skupinách – 25 družstev v soutěži zručnosti a 24 družstev v soutěži vědomostní. Do každé z těchto dvou skupin učitelé teoretické i praktické výuky připravili několik stanovišť, kde si deváťáci své znalosti a dovednosti nejen vyzkoušeli, ale zároveň si své schopnosti porovnali se soutěžícími z dalších škol.

V soutěži manuálních dovedností si děti hned na začátku zahrály v garáži na techniky Formule 1 a na čas vyměňovaly všechna čtyři kola. Na druhém stanovišti čekaly na účastníky elektro stavebnice, na trojce se soutěžící potýkali s malou STK a plnili úkoly související s kontrolou vozidla. Úkoly číslo čtyři a pět patřily stavebním oborům. Na čtyřce se soutěžící stávali instalatéry a pokoušeli se sestavit obrazec z měděných a plastových trubiček, na pětce stavaři vytvářeli obrazec z obkladaček.
Ve vědomostních soutěžích si žáci zahráli nejen na „Kutila Toma“, ale i na dopravní dispečery a dokonce na policisty při policejní kontrole automobilů. Svoje znalosti využili také v dalších soutěžích „Kde mě vyrábějí“, zde museli správně umístit na mapu světa vlaječky s různými výrobci automobilů, a „Dáme sloh“, kde poznávali stavební slohy.

Žáci, kteří nesoutěžili, se také nenudili. Po celé škole pro ně byly připraveny stanoviště, kde se zajímavým způsobem seznamovali s obory vyučovanými na Vocelovce i s životem školy. Velmi přitažlivý byl trenažér pro osobní i nákladní automobil. I učitelé a učitelky ze základních škol, kteří své žáky na soutěžní dopoledne doprovázeli, měli o zábavu postaráno. Na motocyklovém trenažéru si vyzkoušeli své schopnosti řízení, soustředit se museli při testu vědomostí a při sestavování hlavolamu.
Velkou atrakcí pro všechny zúčastněné byl soutěžní závod koloběžek na našem dopravním hřišti a soutěž M-botů.

Na závěr byly vyhlášeny výsledky z hlavních soutěží. Nejlepší byli nakonec chlapci a dívky ze ZŠ Masarykova, Plotiště nad Labem, druhé místo získala Masarykova jubilejní ZŠ a MŠ Černilov a na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ Pouchov v Hradci Králové. V soutěži M-botů vyhrál Ondřej Hlavsa ze ZŠ Pouchov, ve velmi oblíbené soutěži koloběžek byl první Ion Savin ze stejné školy. Mezi pedagogy byla jednoznačně nejlepší Mgr. Markéta Karásková ze ZŠ Gutha Jarkovského v Kostelci nad Orlicí.
Výherci si za své výkony odnesli poháry, ostatní dostali tašky s upomínkovými předměty. I přes deštivé počasí se Den pro vás povedl a již se těšíme na další ročník.

Vytvořeno: 15.9.2018