Detail novinky

ERASMUS+ Stáže našich žáků v automobilových podnicích v Portugalsku

logo Erasmus+

 

 

Stáže žáků automobilových oborů naší školy probíhají v rámci  projektu  EU „ERASMUS+“. Jsou určeny pro žáky 2. a 3. ročníků učebních oborů a 3. a 4. ročníků maturitních oborů. Celkem 30 vybraných žáků stráví  dva týdny ve vybraných  autoopravárenských podnicích v Portugalsku. Pobyt probíhá ve dvou bězích. Prvních 15 žáků  doprovodu jednoho pedagoga absolvuje pobyt na přelomu října a listopadu 2017 a druhá skupina 15 žáků s doprovodem na konci února 2018.

 

Stáže se konají v okolí města Barcelos. Tento pobyt zajišťuje místní organizace Mobility Friends, která na projektu ERASMUS+ spolupracuje již desítky let. Hlavní náplní pobytu je praxe žáků přímo v místních autoservisech. Jsou rozděleni do provozoven většinou po dvojicích, podle oborů. Pracují většinou podle svých odborností, pod dohledem a s pomocí přiděleného mentora. Kromě toho také poznávají i Portugalsko. Navštíví města Porto, Braga a kolébku portugalského království Guimarães, podívají se i k Atlantiku. Ubytováni jsou v novém kampusu Mobility Friends, a to společně se skupinami žáků z dalších evropských zemí. S nimi také tráví volný čas a navazují přátelství. Kromě zdokonalování se v angličtině se tak třeba naučí i základní slovíčka z dalších evropských jazyků. Portugalštinu si zase osvojí na praxích, kde část zaměstnanců angličtinu neovládá, přesto se ale musí a dokáží domluvit. A to je také největší přínos celého pobytu. Nebát se cestovat, navazovat kontakty, přátelství, získávat pracovní zkušenosti a spolupracovat s lidmi napříč Evropou.

Jak opravit Porsche v Portugalsku?

Ve školním roce 2017/2018 se dvě skupiny po 15 žácích z naší Střední odborné školy  a Středního odborného učiliště, Hradec Králové, Vocelova ulice, zúčastnily odborných stáží v portugalském městě Barcelos. První termín stáží proběhl na přelomu října a listopadu, druhý pak na přelomu února a března. Obě stáže trvaly dva týdny. Na jih Evropy se vydali žáci z učebních oborů Autolakýrník, Mechanik opravář motorových vozidel a Karosář a žáci z maturitního oboru Autotronik.

Cílem tohoto výjezdu bylo zařadit žáky do běžného provozu v portugalských autoservisech a tím u nich odstranit strach z práce v zahraničí. Účastníci měli již od začátku na pilno – prováděli servisní kontroly, výměny motoru, lakovali, měnili olej a maziva. Opravovali vozidla různých značek a například Jan Krsek měl to štěstí, že se mu pod ruce dostalo vozidlo značky Porsche. Filip Hašek si zase vyzkoušel práce spojené s renovací třicet let starého VW Corrado. Že se žákům ve firmách dařilo, zhodnotil Ing. Leoš Voltr, který žáky doprovázel během prvního běhu: „Mentoři v jednotlivých firmách, kteří dohlíželi na naše žáky, byli s jejich prací velmi spokojeni. Vážíme si toho, že žáci výborně reprezentovali naši školu a ukázali, že i Česká republika má ve světě co nabídnout.“

Ale co by to bylo za návštěvu Portugalska, kdyby se žákům nedostalo příležitosti ho prozkoumat? Z tohoto důvodu bylo pro žáky zorganizováno několik výletů, během nichž měli například možnost brouzdat vyhřátými křivolakými uličkami druhého největšího města Porto, kolébkou portugalského království starobylého města Guimarães či městem Braga, kterému je přezdíváno „portugalský Řím“. Nezapomenutelným zážitkem byl pohled na Atlantický oceán, jelikož většina z účastníků ho viděla poprvé v životě.

Kromě zdokonalování se v angličtině si žáci osvojili i základní slovíčka z dalších evropských jazyků. V kampusu totiž potkávali ostatní studenty z celé Evropy. Navíc v autoservisech část zaměstnanců angličtinu neovládala, proto se obě strany bavili lámanou portugalštinou. A to je také další přínos celého pobytu. Nebát se komunikovat, cestovat, navazovat kontakty, přátelství, získávat pracovní zkušenosti a spolupracovat s lidmi napříč Evropou.

„Díky projektu si žáci domů přivezli mnoho nových zkušeností a zážitků. Celý projekt hodnotíme jako velmi úspěšný a rádi bychom na něj v budoucnu navázali.“ Dodává Vladislav Košťál, ředitel školy. S tímto názorem se ztotožňují i samotní účastníci. Filip Tomaj o stáži říká: „Byla to výborná zkušenost, umím se v práci více osamostatnit, zorganizovat čas, zlepšil jsem si anglický jazyk a poznal jiný kout Evropy. Určitě využiji podobné příležitosti i v budoucnu, a to samé rozhodně doporučuji i ostatním.“


Vytvořeno: 10.8.2018